Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
09.11.2012 14:32 - Беседа за храната и витамините от Айзък Азимов из "Пътеводител в науката - биологически науки
Автор: goran Категория: Лични дневници   
Прочетен: 3764 Коментари: 2 Гласове:
13

Последна промяна: 12.11.2012 21:50

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
    Храна

    Може би първото голямо постижение в медицинската наука бе признаването на факта, че доброто здраве изисква просто, балансирано хранене.
    ...
    Дори ако някой има късмета да избегне твърде малкото храна и разума да избягва твърде обилното хранене, пак ще се храни зле, ако в храната му липсват определени незаменими съставки, какъвто на практика е случаят с много хора в някои части на света.
   
...   
    Колкото формите на живот стават по-сложни, толкова повече зависят от храната си като източник на органичните градивни блокове, необходими за изграждането на живата тъкан. Причината е просто че са загубили някои от ензимите, с които разполагат примитивните организми.
   
...
    При благоприятни условия дневните нужди на човешкия организъм от белтъчини са изненадващо малки.
   
...
    Разбира се, голямо значение има и какви белтъчини ще изберете.
... През 1854 г. английските агрономи Бенет и Гилбърт дали на прасета два вида белтъчини – леща и ечемик. Устастановили, че прасетата усвояват много по-добре белтъчините от ечемика, отколкото от лещата. Това били първите експерименти върху азотния баланс в храненето.


    ВИТАМИНИ
    За зла участ увлеченията и предразсъдъците в областта на храненето продължават да мамят твърде много хора – и да плодят твърде много бестселъри, рекламиращи „лекове за всичко” – дори в нашето просветено време. Може би именно защото времето е просветено, това увлечение стана възможно. През по-голяма част от съществуването си човек се е хранел с всичко, което е можел да си достави лесно, а обикновено то не е било кой знае какво. Задоволявал се е с каквото намери или е гладувал; никой не е можел да проявява придирчивост, а без придирчивост няма и преклонение пред храната.
   
...
    Разбира се, значението на балансираното и разнообразно хранене е било съзнавано от много практикуващи медици на XIX век, а и преди това, когато химията на храненето все още е била загадка. Известен е примера на Флоранс Найтингел, героична английска медицинска сестра по времето на Кримската война, която първа въвела освен добрите медицински грижи и доброто хранене на войниците.
   
...
    През 1536 г. по време на зимуването на френската експедиция на Жак Картие в Канада  110 души от неговия екип били поразени от скорбут. Местните индианци знаели лек срещу това и им предложили да пият вода, в която са накиснати борови иглички. В отчаянието си хората на Картие последвали този привидно детински съвет. И се излекували от скорбута. 
... При експедицията си през Тихия океан от 1772 до 1775 г. капитан Кук опазил екипажа си от скорбут като наредил редовно да се дава кисело зеле.
   
...   
    Функ нарекъл съединението „витамин” от латинското „жизнено важен амин”, но както се оказало по-късно не всички витамини са амин (т.е. съединения съдържащи аминогрупата NH2)
   
...
    Около 1930 г. стана ясно, че витамин В не е просто вещество, а смес от вещества с различни свойства. Цялата им група (всички водоразтворими) често бива наричана „витамин В-комплекс”           
   
...
    Витамин С бил наречен „аскорбинова киселина” (от гръцкото „без скорбут”).
    Колкото до витамин А, първата догадка за структурата му дойде от наблюдението, че храните богати на витамин А, са често жълти или оранжеви (масло, яйчен жълтък, моркови, рибено масло, и т.н.) Установи се, че веществото, на което главно се дължи цветът, е въглеводородът „каротин”
... Днес се знае, че каротинът е пример за „провитамин” (ценно, рядко вещество, което метаболизма на организмите превръща във витамин)
   
...
    Химиците – „търсачи” на витамин D, намериха най-подходящия химически ключ с помощта на слънчевата светлина.
   
...
    В една от формите си витамин D се нарича калциферол, което идва от латинското „носещ калций”, защото е жизнено важен за правилното изграждане на костите.
   
...
    През края на 30-те и началото на 40-те години биохимиците идентифицираха още няколко витамина от групата В, които сега са известни като биотин, пантотенова киселина, пиридоксин и фолиева киселина. Всички тези витамини са произведени от чревни бактерии; нещо повече те присъстват така неизменно в хранителните продукти, че случаи на болести от недостиг не са наблюдавани, фактически, за да видят какви са симптомите на недостиг, на изследователите се е наложило да дават на опитните животни изкуствена храна, нарочно лишена от тях, а дори да добавят „антивитамини”, за да неутрализират витамините, произвеждани от чревните бактерии.
   
...
    От всички витамини най-дефицитен се оказа витамин D. Особено в северните страни където слънцето е слабо.
... Колкото до витамините от група В, на никой, който се храни нормално, не се налага да ги взема на хапчета. Същото важи и за витамин С, който изобщо не е проблем, защото малко хора не се радват на портокаловия сок и не го пият редовно в нашето „витаминопросветено” време.
    В общи линии, макар да носи свръхпечалби на производителите, масовата употреба на витамини на хапчета обикновено не вреди на хората и може би на нея се дължи отчасти фактът, че сегашното поколение американци е по-едро от предишното.

 
    "Пътеводител в науката - биологически науки" на Айзък Азимов, не е роман или обикновена книга, а беседа от и за Човекът. За жалост книгата е издавана на български език само веднъж и в не голям тираж.
    Пътеводителя наистина ме грабна и смая, затова реших да цитирам колкото мога повече.  За жалост няма как да направя това бързо или наведнъж, но от друга страна така сигурно е и по-добре.
    Обещавам в следващите седмици са цитирам в отделни постигни, колкото мога повече от знанията и мислите на твореца Айзък Азимов.

 
                   ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
   
     Във всички времена и епохи истински будните и просветени хора са били и са единици. Още по-тъжно е, че малцина от тях са родени оратори или водачи. По една или друга причина, знанията, опита и достиженията на мнозинството от тях рядко са получавали широка трибуна.
    Човекът, творецът, който има какво да каже и умее да го каже, е приказно рядък и светъл бисер. Сигурно точно заради това, във всички времена и епохи системата и властта отказва да го подкрепя и презентира в оригинал!!!        
    Ако човек се вгледа в учебниците, пресата и електроните медии няма как да не види, че буквално навсякъде, в публичното пространство, „добри” хора, наричащи себе си скромно експерти, услужливо ни тълкуват, разясняват и учат на думите на Платон, Питагор, Авиценна, Леонардо, Русо, Ломоносов, Мария Кюри, Петър Берон, Майстора, Ванга, Едисон, Никола Тесла, Шекспир, Христос, Буда, Мохамед, Моисей или Кришна.
     Откъде намират самочувствие и знания тези „добри” експерти да тълкуват и поясняват гениалността човешка, за мен това винаги е било и остава загадка!!!
     Но не високопарните и преднамерено неразбираеми думи на „експертите” ме мъчат, а факта, че обикновения човек не може да намери оригиналните текстове на истинските творци и мислители!
    Как да намеря и прочета автентичните и вечно живи думи на будителите сред хората, когато „експертите” все услужливо ги тълкуват завършвайки с думите: „Да, безспорно, като осъвременим думите на Русо към днешната ситуация и нужди, ние „експертите” ви предлагаме този прекрасен обществен договор, за изпълнението на, който вие можете да ни имате пълно доверие!!!”
    -?!?! Леле, мале!!! Каква „изгодна” сделка, какъв „честен” договор!!! Те, „ДОБРИТЕ” хора, ще мислят, работят и творят вместо нас, те ще се жертват всякак за нас, а ние само ще се забавляваме, растем и хубавеем!!! Как примамливо и лекичко звучи! Като реклама за хрупкав чипс. - Възможно ли е да наистина?? Отговора на този въпрос е важен във всеки миг от живота ни.
    Моя отговор е търсене, четене и цитиране на оригиналните светли текстове, плюс писане на лични спомени, мисли и размишления за релакс между задачите. ;)


             Способностите не са привилегия, а отговорност!!!  











Гласувай:
13



1. syrmaepon - А.Азимов
10.11.2012 08:59
както винаги много,много прав !
цитирай
2. goran - Айзък Азимов явно е човек надскочил времето си :)
10.11.2012 18:36
Затова е актуален и днес :)
цитирай
Търсене